JW1AFSN-DC12V-F
JW1AFSN-DC12V-F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
JW1AFSN-DC12V-F
DigiKey Part Number
255-2821-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW1AFSN-DC12V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class E
Packaging
Box
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Relay Type
Coil Current
44 mA
Coil Resistance
270 Ohms