HEV2AN-P-DC12V
DigiKey Part Number
255-4142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HEV2AN-P-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
1000VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
20000W
Relay Type
Coil Current
160 mA
Coil Resistance
75 Ohms