HE1AN-P-DC24V
DigiKey Part Number
255-1644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE1AN-P-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HE1AN-P-DC24V Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-50°C ~ 55°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CSA, VDE, UR
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 900W
Coil Resistance
300 Ohms
Coil Current
80 mA