DK2A-L2-12V
DigiKey Part Number
255-1602-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DK2A-L2-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DK2A-L2-12V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Box
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
8 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2000VA, 1000W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA