ALZN5F24W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
ALZN5F24W
DigiKey Part Number
255-6358-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZN5F24W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Customer Reference
Detailed Description
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms