ALZN1F18W
DigiKey Part Number
255-6347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZN1F18W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
12.6 VDC
Must Release Voltage
1.8 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
22.2 mA
Coil Resistance
810 Ohms