AGN200S12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 7 693
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
AGN200S12
DigiKey Part Number
255-1853-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGN200S12
Description
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V
Datasheet
EDA/CAD Models
AGN200S12 Models
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
125VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
125VA, 110W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA