ABS1512519
DigiKey Part Number
255-2034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABS1512519
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Series
Operating Force
55gf
Packaging
Bulk
Release Force
3.500gf
Part Status
Active
Operating Position
0.345" (8.8mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.110" (2.8mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.031" (0.8mm)
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Overtravel
0.047" (1.2mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
200,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C