OD4010-12MB
DigiKey Part Number
1053-1207-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4010-12MB
Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 7.2 CFM (0.202m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD4010-12MB Models
Category
Noise
26.3dB
Mfr
Power (Watts)
600 mW
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Width
10.50mm
Current Rating (Amps)
0.050A
Air Flow
7.2 CFM (0.202m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C