OD4010-12HSS
OD4010-12HSS
OD4010-12HSS
DigiKey Part Number
1053-1205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4010-12HSS
Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Sealed Sleeve 9.2 CFM (0.258m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD4010-12HSS Models
Category
Noise
33.2dB
Mfr
Power (Watts)
720 mW
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.441 lb (200.00 g)
Width
10.50mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
9.2 CFM (0.258m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Sealed Sleeve
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C