OD254AP-24LB | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1053-1194-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | OD254AP-24LB |
Description | FAN AXIAL 254X89MM 24VDC WIRE |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Fan Tubeaxial 24VDC Round - 254mm Dia Ball 550.0 CFM (15.40m³/min) 2 Wire Leads |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | OD254AP-24LB Models |
Category | Noise 39.0dB |
Mfr | Power (Watts) 13 W |
Series | RPM |
Packaging Box | Termination 2 Wire Leads |
Part Status Active | Operating Temperature -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C) |
Voltage - Rated | Approval Agency cURus, TUV |
Size / Dimension Round - 254mm Dia | Current Rating (Amps) 0.520A |
Width 89.00mm | Voltage Range 16 ~ 27VDC |
Air Flow 550.0 CFM (15.40m³/min) | Material - Frame Aluminum |
Static Pressure 0.370 in H2O (92.2 Pa) | Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
Bearing Type Ball | Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 60°C |