OD180APL-24HB
DigiKey Part Number
1053-1187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD180APL-24HB
Description
FAN AXIAL 180X65MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 180mm L x 180mm H Ball 470.0 CFM (13.16m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD180APL-24HB Models
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Mfr
Noise
65.0dB
Series
Power (Watts)
50.4 W
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 180mm L x 180mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
65.00mm
Current Rating (Amps)
2.1A
Air Flow
470.0 CFM (13.16m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C