OD172SAP-48HHBIP68
DigiKey Part Number
OD172SAP-48HHBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-48HHBIP68
Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 300.0 CFM (8.40m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD172SAP-48HHBIP68 Models
Category
Noise
57.0dB
Mfr
Power (Watts)
49.4 W
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width
51.00mm
Weight
1.8 lb (800.0 g)
Air Flow
300.0 CFM (8.40m³/min)
Current Rating (Amps)
1.03A
Static Pressure
0.950 in H2O (237.0 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C