OD172SAP-48HBXC
DigiKey Part Number
1053-1182-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-48HBXC
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 307.0 CFM (8.60m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD172SAP-48HBXC Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
67.0dB
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
1.2A
Width
50.80mm
Voltage Range
24 ~ 55VDC
Air Flow
307.0 CFM (8.60m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
1.600 in H2O (398.6 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C