OD172SAP-12HB
DigiKey Part Number
1053-1175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-12HB
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 230.0 CFM (6.44m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD172SAP-12HB Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
52.0dB
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
1.9A
Width
50.80mm
Voltage Range
8 ~ 14VDC
Air Flow
230.0 CFM (6.44m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.750 in H2O (186.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C