OD1225-12HSS
DigiKey Part Number
1053-1125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-12HSS
Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Sealed Sleeve 85.0 CFM (2.38m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1225-12HSS Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
42.0dB(A)
Series
Power (Watts)
5.4 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
25.00mm
Weight
0.341 lb (154.67 g)
Air Flow
85.0 CFM (2.38m³/min)
Current Rating (Amps)
0.450A
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)