OA254AP-11-1WB
DigiKey Part Number
1053-1067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254AP-11-1WB
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 547.0 CFM (15.32m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA254AP-11-1WB Models
Category
Noise
55.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
35.00W
Series
RPM
1650 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Weight
4.2 lbs (1.9 kg)
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
0.290A
Air Flow
547.0 CFM (15.32m³/min)
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Static Pressure
0.390 in H2O (97.1 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C