OA180APL-11-2TB
DigiKey Part Number
1053-OA180APL-11-2TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA180APL-11-2TB
Description
FAN AC 180X65 115V BALL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 180mm L x 180mm H Ball 280.0 CFM (7.84m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA180APL-11-2TB Models
Category
Fan Type
Tubeaxial
Noise
47.0dB(A)
Series
Power (Watts)
50.0W
Packaging
Bulk
RPM
2200 RPM
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Size / Dimension
Square - 180mm L x 180mm H
Width
65.00mm
Voltage Range
60 ~ 130VAC
Air Flow
280.0 CFM (7.84m³/min)
Static Pressure
0.580 in H2O (144.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C