OA109AP-11-2WB
DigiKey Part Number
1053-1006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA109AP-11-2WB
Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 71.0 CFM (1.99m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA109AP-11-2WB Models
Category
Noise
35.0dB
Power (Watts)
11.00W
Series
RPM
2300 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
1.2 lbs (544.3 g)
Width
38.50mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
71.0 CFM (1.99m³/min)
Static Pressure
0.210 in H2O (52.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C