AFY240320A1-2.8INTH-C1
DigiKey Part Number
5491-AFY240320A1-2.8INTH-C1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFY240320A1-2.8INTH-C1
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) MIPI, RGB, SPI 2.8" (71.12mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
44.20mm W x 58.60mm H
Manufacturer
Orient Display
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
MIPI, RGB, SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Dot Pitch
0.18mm W x 0.18mm H
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)