AFK320480A0-3.5N12NTM
DigiKey Part Number
2544-AFK320480A0-3.5N12NTM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK320480A0-3.5N12NTM
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 18-Bit (RGB), SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 480
Category
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Manufacturer
Orient Display
Viewing Area
48.96mm W x 73.44mm H
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
320 x 480
Part Status
Active
Interface
18-Bit (RGB), SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ST7796S
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.18mm W x 0.18mm H