AFK320240B0-3.5N12NTH
DigiKey Part Number
2544-AFK320240B0-3.5N12NTH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK320240B0-3.5N12NTH
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 24-Bit (RGB), SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
72.80mm W x 55.50mm H
Manufacturer
Orient Display
Backlight
LED - White
Series
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Packaging
Bag
Interface
24-Bit (RGB), SPI
Part Status
Active
Controller Type
HX8238D
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Size
0.07mm W x 0.22mm H
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Dot Pitch
0.22mm W x 0.22mm H