575D45-12
575D45-12
DigiKey Part Number
5528-575D45-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
575D45-12
Description
575 VAC, 45 AMP, DC CONTROL SOLI
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
3VDC
Series
Voltage - Load
100 V ~ 600 V
Packaging
Box
Load Current
45 A
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C