UF3C065030B3
DigiKey Part Number
5556-UF3C065030B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-UF3C065030B3CT-ND - Cut Tape (CT)
5556-UF3C065030B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF3C065030B3
Description
MOSFET N-CH 650V 65A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 65A (Tc) 242W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±25V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
242W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 40A, 12V