NXH40T120L3Q1PG
DigiKey Part Number
488-NXH40T120L3Q1PG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH40T120L3Q1PG
Description
IGBT MOD 3TNPC Q1PACK 1200V/40
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Three Phase Chassis Mount
Category
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Manufacturer
onsemi
NTC Thermistor
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Configuration
Three Phase
Package / Case
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 40A