NXH008P120M3F1PTG
NXH008P120M3F1PTG
DigiKey Part Number
5556-NXH008P120M3F1PTG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH008P120M3F1PTG
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 145A
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 145A (Tc) 382W (Tj) Chassis Mount
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.4V @ 60mA
Manufacturer
onsemi
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
419nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8334pF @ 800V
Part Status
Active
Power - Max
382W (Tj)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
145A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.9mOhm @ 120A, 18V