NVH4L022N120M3S
DigiKey Part Number
5556-NVH4L022N120M3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVH4L022N120M3S
Description
SIC MOS TO247-4L 22MOHM 1200V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 68A (Tc) 352W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NVH4L022N120M3S Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
151 nC @ 18 V
Mfr
Vgs (Max)
+22V, -10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3175 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
352W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Supplier Device Package
TO-247-4L
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 40A, 18V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.4V @ 20mA