NVBLS1D5N10MCTXG
DigiKey Part Number
488-NVBLS1D5N10MCTXGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVBLS1D5N10MCTXGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVBLS1D5N10MCTXGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVBLS1D5N10MCTXG
Description
PTNG 100V STD TOLL
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 35.5A (Ta), 300A (Tc) 4.5W (Ta), 331W (Tc) Surface Mount 8-HPSOF
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
131 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10100 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
4.5W (Ta), 331W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
8-HPSOF
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5mOhm @ 80A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 799µA