NTP190N65S3HF
DigiKey Part Number
NTP190N65S3HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTP190N65S3HF
Description
MOSFET N-CH 650V 20A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 20A (Tc) 162W (Tc) Through Hole TO-220-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 430µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1610 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
162W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 10A, 10V