NTHL065N65S3F
DigiKey Part Number
NTHL065N65S3FOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHL065N65S3F
Description
MOSFET N-CH 650V 46A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 46A (Tc) 337W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTHL065N65S3F Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4.6mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
98 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4075 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
337W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 23A, 10V