NTHL023N065M3S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 536
Datasheet
N-Channel 650 V 67.9A (Tc) 245W (Tc) Through Hole TO-247-3LD
NTHL023N065M3S
DigiKey Part Number
5556-NTHL023N065M3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHL023N065M3S
Description
SIC MOS TO247-3L 23MOHM 650V M3S
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.62V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70.1 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1782 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
245W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3LD
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 20A, 18V