NTB004N10G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NTB004N10G |
Description | MOSFET N-CH 100V 201A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 201A (Ta) 340W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NTB004N10G Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 500µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 175 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11900 pF @ 50 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 340W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-263 (D2PAK) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 100A, 10V | Base Product Number |