NSVD070ALT1G
DigiKey Part Number
488-NSVD070ALT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NSVD070ALT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NSVD070ALT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSVD070ALT1G
Description
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 70 V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
onsemi
Reverse Recovery Time (trr)
3 µs
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 nA @ 70 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Grade
Automotive
Technology
Standard
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 150 mA