NSV40300MZ4T1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NSV40300MZ4T1G |
Description | TRANS PNP 40V 3A SOT223 |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor PNP 40 V 3 A 160MHz 2 W Surface Mount SOT-223 (TO-261) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NSV40300MZ4T1G Models |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 175 @ 1A, 1V |
Mfr | Power - Max 2 W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Transition 160MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Transistor Type | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 3 A | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 40 V | Supplier Device Package SOT-223 (TO-261) |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 300mA, 3A | Base Product Number |