NRVBS3200NT3G
DigiKey Part Number
488-NRVBS3200NT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NRVBS3200NT3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NRVBS3200NT3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVBS3200NT3G
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 3A Surface Mount SMB
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SMB
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)