NCV8716MT33TBG
DigiKey Part Number
NCV8716MT33TBGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV8716MT33TBGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV8716MT33TBGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8716MT33TBG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 6-WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA 6-WDFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV8716MT33TBG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
5.8 µA
Mfr
PSRR
60dB (100kHz)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-WDFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.56V @ 80mA