NCV8170BMX150TCG
DigiKey Part Number
488-NCV8170BMX150TCGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8170BMX150TCGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8170BMX150TCGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8170BMX150TCG
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 4-XDFN
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-XDFN (1x1)
Category
PSRR
57dB (1kHz)
Mfr
Control Features
Enable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V