NCV8160AMX250TBG
DigiKey Part Number
488-NCV8160AMX250TBGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8160AMX250TBGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8160AMX250TBGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8160AMX250TBG
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 4-XDFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-XDFN (1x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV8160AMX250TBG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
23 µA
Mfr
PSRR
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.175V @ 250mA