NCV8114ASN300T1G
DigiKey Part Number
NCV8114ASN300T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV8114ASN300T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV8114ASN300T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8114ASN300T1G
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP
Category
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Mfr
PSRR
75dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.26V @ 300mA