NCP716MT15TBG
DigiKey Part Number
488-NCP716MT15TBGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP716MT15TBGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP716MT15TBGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP716MT15TBG
Description
IC REG LINEAR 1.5V 80MA 6-WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA 6-WDFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP716MT15TBG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
4.2 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
5.8 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
6-WDFN (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V