NCP715SQ18T2G
DigiKey Part Number
NCP715SQ18T2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP715SQ18T2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP715SQ18T2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP715SQ18T2G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 50MA SC-88A
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
EDA/CAD Models
NCP715SQ18T2G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
4.2 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
5.8 µA
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V