NCP715SQ15T2G
DigiKey Part Number
488-NCP715SQ15T2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP715SQ15T2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP715SQ15T2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP715SQ15T2G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 50MA SC-88A
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
EDA/CAD Models
NCP715SQ15T2G Models
PSRR
56dB (100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V