NCP11187A100PG
DigiKey Part Number
488-NCP11187A100PG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP11187A100PG
Description
ENHANCED STANDBY MODE 0.87 , 800
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP
Category
Duty Cycle
80%
Manufacturer
onsemi
Frequency - Switching
100kHz
Series
Power (Watts)
60 W
Packaging
Tube
Fault Protection
Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Part Status
Active
Control Features
Soft Start
Output Isolation
Isolated
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Voltage - Breakdown
800V
Supplier Device Package
7-PDIP
Topology
Flyback
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Start Up
2.1 V
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
7.8V ~ 16V