MM3Z56VB
DigiKey Part Number
MM3Z56VBTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM3Z56VBCT-ND - Cut Tape (CT)
MM3Z56VBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z56VB
Description
DIODE ZENER 56V 200MW SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 56 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 nA @ 39.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323F
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
188 Ohms