FCPF600N65S3R0L-F154
DigiKey Part Number
488-FCPF600N65S3R0L-F154TR-ND - Tape & Reel (TR)
488-FCPF600N65S3R0L-F154CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCPF600N65S3R0L-F154
Description
POWER SUPERFET MOSFET N-CHANNEL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 6A (Tc) 24W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 120µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
465 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
24W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 3A, 10V