FCPF22N60NT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 995
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 835
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 119
IXYS
In Stock: 291
Rohm Semiconductor
In Stock: 242
Rohm Semiconductor
In Stock: 196
In Stock: 181
Vishay Siliconix
In Stock: 1 933
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Infineon Technologies
In Stock: 323
STMicroelectronics
In Stock: 761
STMicroelectronics
In Stock: 979
N-Channel 600 V 22A (Tc) 39W (Tc) Through Hole TO-220F-3
FCPF22N60NT
DigiKey Part Number
FCPF22N60NT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCPF22N60NT
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCPF22N60NT Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±45V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1950 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
39W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
165mOhm @ 11A, 10V