AFGHL50T65RQDN
DigiKey Part Number
488-AFGHL50T65RQDN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGHL50T65RQDN
Description
IGBT FIELD STOP 650V 78A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 650 V 78 A 346 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
65 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
41ns/76ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 50A, 2.5Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
57 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
78 A
Grade
Automotive
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Qualification
AEC-Q101
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.81V @ 50A, 15V
Mounting Type
Through Hole
Power - Max
346 W