PH1-230/120-061 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 2 092
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 5 906
Datasheet
3M
Preci-Dip
In Stock: 861
Preci-Dip
In Stock: 183
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
PH1-230/120-061
DigiKey Part Number
PH1-230/120-061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH1-230/120-061
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250V