OSTVK157150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTVK157150 is not available
OSTVK157150
DigiKey Part Number
OSTVK157150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVK157150
Description
TERM BLOCK HDR 15POS 5MM
Detailed Description
15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 45° Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
15
Contact Material
Brass
Positions Per Level
15
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Insulation Height
0.571" (14.50mm)