OSTVK145150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTVK145150 is not available
OSTVK145150
DigiKey Part Number
OSTVK145150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVK145150
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 45° Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
14
Contact Material
Brass
Positions Per Level
14
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Insulation Height
0.571" (14.50mm)
Header Orientation
45°
Base Product Number
Termination Style
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
EDSTLZ990/14On Shore Technology Inc.0ED1919-ND7,88760 złDirect
A-TB508-VK14Assmann WSW Components0A-TB508-VK14-ND4,83861 złSimilar